Városlista
2024. december 20, péntek - Teofil

Hírek

2015. December 18. 10:41, péntek | Életmód
Forrás: https://hu.wikipedia.org

Az alkohol története - fajtái és hatásai

Az alkohol története - fajtái és hatásai

A köznyelvben alkoholnak vagy szesznek nevezett etil-alkohol (vagy etanol) igen sokféle reakciót válthat ki az emberi testben, most ezeket hatásokat, az alkohol történetét és fajtáit mutatjuk be.

Az alkohol története

Az alkoholnak komoly kultúrtörténete van. Sok ezer évvel ezelőtt az emberek gyakorlati okokmiatt kezdtek el alkoholos italokat készíteni. A borkészítés elsőként a folyami kultúrákbanterjedt el. Már az egyiptomiak is ismerték, mert tudták, hogy a szőlőlé hamar megromlik, deaz erjesztett lé - a bor - sokáig eláll.

Jól jött nekik a bor azért is, mert a Nílus piszkos vize sok,veszélyes fertőzés forrása volt. Később már elsősorban vallási, kultikus célokra használtákEgyiptomtól egészen az ókori görögökig. De a katolikus egyházban is központi szerepe volt -és van ma is - a bornak. A középkori kolostorok tevékenységéhez szorosan hozzá tartozott aszőlőművelés és borászat.

Az emberek évezredekkel ezelőtt megtanulták, miként lehet agabona magvak vagy a gumós növények keményítőjét cukorrá lebontani (hasítani), majdélesztővel alkohollá erjeszteni. Az északi germán népek árpából és búzából főzték (mézzel ésáfonyával ízesített) söritalukat, amit „mét"-nek neveztek. A tömény szesz lepárlása, adesztillálás sem korunk találmánya. A lepárlást valószínűleg az arabok használták először ajelentős mennyiségű szeszt tartalmazó italok, elsősorban gyümölcspárlatok készítésére.

Európában a XV. században honosodott meg a pálinkafőzés. Az ekkori időből származik azalkoholnak ma is használatos gyógyszertári elnevezése, a „spiritus vini", ami szó szerint abor lelkét jelenti. Hívták ekkoriban a pálinkát „Aqua vitae"-nek, az élet vizének is. Ezt anevet a pestisjárványok idején kapta, mert az emberek úgy vélték, hogy a tömény szeszvédelmet nyújt a járványokkal szemben. (Bár ez a szemlélet régen megdőlt, sok helyütt mégma is dívik az ún. „kalapkúra", ami nem más, mint a röviditalok alkalmazása a nátha ésáltalában a hűléses betegségek gyógyítására.)

Az alkoholról általánosságban

Emberi fogyasztásra először erjesztéssel készítettek alkoholos italokat, majd nemsokárabizonyos gyümölcsök levét desztillálták, és így sokkal töményebb alkoholt kaptak. Azelőbbiek a borok, és a sörök, az utóbbiak az égetett szeszes italok ősei voltak.

Magyarországon terjedt az égetett szeszes italok fogyasztása, amely főleg annak tudható be,hogy nincs meg a kulturált alkoholfogyasztás hagyománya. Az alkoholfogyasztásban döntőszerepet játszanak a társadalmi okok. Az alkohol egyénre kifejtett hatása szempontjából nemmindegy, milyen alkoholfajtát fogyaszt az illető. A könnyű borok, a kisebb alkoholtartalmúitalok fogyasztásakor jobban szabályozható az a küszöb, amely felett már megjelenik azalkohol első hatása, a felszabadultság érzése.

Az alkohol érzékeny embernél akár minimálisalkoholmennyiség hatására is igen súlyos alkoholmérgezési tünetek jelentkeznek. A kórosalkohollebontás már egészen fiatalon is megmutatkozhat, például néhány szem konyakosmeggy is kiválthatja, ezért kell rá figyelni ilyenkor. Az alkohol a tudatot meghatározó drog,
amely megváltoztatja legtöbb szervünk működését, a gondolkodást, az érzéseket, a beszédetés a mozgást.

Csekély mennyiségű alkohol is megnyújtja a reakcióidőt, ami azt jelenti, hogy
csökken a helyzetfelismerő képesség és a reflexválaszok is nehezebben alakulnak ki. Atovábbi hatás a mozgáskoordináció zavarában nyilvánul meg. A házilag készített alkoholositalok még a szokásosnál is nagyobb veszélyeket hordozhatnak.

Híres, hírhedt a nohabor,vagy a kamrában otthon párolt pálinka, amely nem szigorú technológia alapján készül, ígyetil-alkohol mellett metil-alkoholt is tartalmaz. A metil-alkohol gyorsabban ható méreg, alegenyhébb esetben is vakságot okoz. Nagyon fontos tudnunk, hogy az alkohol a fejlődőgyermekek számára mennyire veszélyes. Különösen az idegrendszerre kifejtett hatása káros.
Tartósan csökkenhetnek szellemi képességei.

Fajtái, összetétele

Tömény italok:
Bármilyen erjedésre alkalmas cukortartalmú növény, gyümölcs. A különböző tömény italokaz alapanyagban különböznek. Alkoholtartalom átlagosan 40-50%, más országokban vagypálinkafőzdékben akár 80%-os italokat is találhatunk.

Borok:
Alapanyaga: szőlő. Más gyümölcsökből is lehetséges hasonló eljárással bor készítése, de ezkevésbé elterjedt. Alkoholtartalom átlagosan 10-15%.

Sörök:
Alapanyaga: valamilyen gabonaféle, az esetek többségében árpa, de létezik búzasör éskukoricasör is. Alkoholtartalom 3-12%, átlagosan 5-6%.

Élettani hatása az emberekre

Nőkre
A női agyat gyorsabb ütemben és nagyobb mértékben károsítja az alkoholfogyasztás, mint aférfit. Az alkoholfüggőség egyes stádiumai a nők agyában úgy zajlanak le, mint egy gyorsítottfelvételen. A nők hamarabb jutnak el az első alkoholmámorhoz, náluk hamarabb alakul ki aszesz, mint a drog utáni fokozott vágyakozás, és az elvonási tünetek is hamarabbjelentkeznek.

Férfiakra
Férfiaknál a kismértékű akut alkoholfogyasztás, javíthatja az erekciót én növelheti a szexuálisvágyat, mert az alkohol értágító hatású és elnyomja a szorongást, ezzel szemben a nagymennyiségű alkoholfogyasztás központi nyugtatást, csökkenti a szexuális vágyat és átmenetimerevedési zavart okoz. A krónikus alkoholfogyasztás elnőiesedést okozhat, ami egybenérinti a péniszidegek funkcióját. Impotenciát, heresorvadást okozhat. Az etanol akutfogyasztása egészséges személyekben csökkenti az ionizált kalcium és a mellékpajzsmirigy
hormonjai szintjét, és fokozza a vizeletben a kalcium- és magnézium-kiválasztást, amialkoholisták esetében növeli a csontritkulás és a csonttörések kockázatát. Az alkoholönmagában is okozhat alacsony vércukorszintet.

Gyerekekre
Az érzékelésért, valamint az érzékelhető információk és érzelmek összekapcsolásáért felelősagyterület, az ún. prefrontális kéreg feltűnően kisebb azoknál a fiataloknál, akik már életükkorai szakaszában az alkohol rabjává válnak. A hiányzó idegi kapcsolatok következtébenelőfordulhat, hogy az érintett fiatal idegrendszere az összetett döntések meghozataláhozszükséges információkat csak lassabban, kevésbé hatékonyan képes közvetíteni. Ez adhat
magyarázatot arra, miért esik az alkoholfüggő fiatal nehezére, hogy akaratát szabályozza,cselekedete következményeit pontosan felmérje. A gyerekeket gyakran a társaság veszi rá azalkohol - és a kábítószer - fogyasztására. A leghatározottabban meg kell nekik tiltani azalkoholfogyasztást, éreztetni kell a szülőknek velük a következményeket: a pozitívakat, habetartja, a negatívakat, ha megszegi. Határozottnak és óvatosnak kell lenni, mert azalkalmankénti lerészegedés egyre gyakoribbá válhat, és ez tönkreteheti a gyerek életvezetését.

Az alkoholfüggőség kialakulásának mechanizmusa

Az alkoholfogyasztás nagymértékben társadalmi szokás: a legtöbb ember az alkohol hatásárabeszédessé válik és ellazul. Rejtély, hogy egyes emberek miért nem érik be a normálismennyiséggel: feltehetően a társadalmi elvárásokon kívül genetikai tényezőknek is jelentőshatásuk van. Ezt igazolja, hogy az alkoholisták gyermekei még akkor is nagyobbgyakorisággal válnak a káros szenvedély rabjává, ha nem alkoholisták között nevelkednek.

Az alkoholizmus

Az alkoholizmus betegség. Fokozatosan hozzá lehet szokni az alkoholfogyasztáshoz, és szinteészrevétlenül alakul ki az alkoholfüggőség. Később, már ha akar, sem képes lemondani róla abeteg. Ekkor kerülhet alkoholelvonó-kúrára, ahol szakképzett orvosok és pszichológusokkísérlik meg a függőség megszüntetését. Az alkoholistáknak segítség kell, de az is csak akkorér valamit, ha benne is megvan a gyógyulni akarás igénye. A szenvedélyes alkoholizmusnagyon nehezen gyógyítható, és idegrendszeri károsodás, a keringési rendszer betegségei,alultápláltság, májzsugorodás kíséri.

A túlzott alkoholfogyasztás depressziót okoz, és gyakranvezet öngyilkossághoz. Az alkoholizmus egy krónikus, gyakran egyre súlyosbodó betegség, melyetaz alkoholtól való fizikai és pszichés függés jellemez. Az alkoholfüggőség adódhat genetikaihajlamból, vagy kialakulhat mentális betegség, hosszabb időszakon át tartó, túlzott mértékűalkoholfogyasztás következményeként. Az alkoholizmusra nincs gyógyszer, de sokan képesekhosszú távon is józanok maradni kellő elkötelezettség és erőfeszítés árán.

Az alkoholfüggőségleküzdésének első lépése, hogy az alkoholizmusban szenvedő személy elismerje, hogyalkoholproblémái vannak. Vannak olyanok is, akik, annak ellenére, hogy nem látható rajtukaz alkoholizmus minden jele, tünete, súlyos alkoholproblémával küzdenek.

A túlzottalkoholfogyasztás, azaz minden olyan jellegű alkoholfogyasztás, mely gyors lerészegedéssel,avagy hosszú ideig tartó ittas állapottal jár, magában hordozza a súlyos szociális,pszichológiai és fizikai károsodás veszélyét, ezért kerülendő.

Nincs általános tudományosvagy orvosi definíció arra nézve, hogy mi tekinthető túlzott alkoholfogyasztásnak, hiszen azalkohol hatását az egyéni adottságok is befolyásolják. A hangsúly azon van, mit tehetünk ajelenség megelőzése érdekében. A gyors vagy hosszú ideig tartó nagy mennyiségűalkoholfogyasztás veszélyes lehet.

Okozhatja, vagy hozzájárulhat például a következőkhöz:

• Alkoholmérgezés
• Balesetek, beleértve az autóbaleseteket
• Agyi vagy idegrendszeri károsodás
• Kockáztató viselkedés (mint például a gyorshajtás vagy védekezés nélküli szex)
• Alkoholfüggőség
• Szívinfarktus vagy szív és érrendszeri problémák
• Tanulmányi eredmények romlása
• Munkából való kiesés vagy rossz teljesítmény a munkahelyen
• Társadalmi, családi kapcsolatok megromlása

Az alkoholizmus figyelmeztető jelei:

• Kényszert érez arra, hogy alkoholt igyon.
• Képtelen korlátot szabni az adott alkalommal elfogyasztott ital mennyiségének.
• Nagyobb (idővel egyre nagyobb) alkoholmennyiséget kell magához vennie a kívánthatás elérése érdekében.
• Fizikai elvonási tüneteket tapasztal, ha nem iszik alkoholt (hányinger, izzadás,
felületes légzés és reszketés).
• Italra van szüksége ahhoz, hogy jól vagy átlagosan érezze magát.
• Elveszti az érdeklődését tevékenységek, hobbik vagy kapcsolatok iránt.
• Emlékezetkiesései vannak - elfelejti mi történt, míg az alkohol hatása alatt állt.
• Egyedül iszik, vagy rejtegeti italát mások elől.

Az alkoholizmus fajtái

- Konfliktus-ivó: kontrollvesztés nincs, abstinenciára képes
- Alkalmi-ivó
- Szenvedélyes-ivó: kontrollvesztés, fokozott tolerancia, időnkénti abstinencia
- Rendszeres-ivó: abstinenciára képtelen, ritkán részeg, folyamatos alkohol-hatás
- Epizodikus-ivó: többnapos ivási excessusok, kontrollvesztés

Az alkoholfogyasztással kapcsolatos egyéb betegségek

Az alkohol legnagyobb része a gyomorból szívódik fel. Az alkohol egyrészt a gyomrotfokozott gyomornedvtermelésre serkenti, ami fekélybetegséghez vezethet, másrésztelpusztítja a gyomor falát védő vékony nyálkaréteget, és ezzel a fekélyesedési folyamatontúl daganat kialakulását segítheti elő.

- Felszívódva az alkohol a májba kerül, ahol átalakul. A máj az alkoholtól több lépcsőbenkárosodik: először sejtjei elzsírosodnak, majd az egész szerv megnagyobbodik.
Normálisan a máj nem tapintható a jobb bordaív alatt, az alkoholistáknál azonban gyakrannagyon nagy májat tapint az orvos. Amikor ezután elkezd csökkenni a máj mérete, azalkoholista még örül is neki, azt gondolja, javul a májának az állapot. Ez azonban tévedés.
Ez a méretcsökkenés a májszövet hegesedését, zsugorodását jelzi. A folyamat vége azalkoholos májzsugorodás, a máj-cirrhosis.Minthogy a máj nem képes ellátni a méregtelenítésfeladatát, a méreganyagok felhalmozódnak, és az agyat
roncsolják, így létrejön az alkoholos személy szellemileépülése, elbutulása. E méreghatás mellett az alkohol azagyat közvetlenül és közvetve is támadja.

- Az alkohol a szívet is károsítja, ingerületvezetési zavarok,vérellátási problémák és szívgyengeség lehet a rendszeres iváskövetkezménye.

- Külsőleg is meglátszik az alkohol hatása: a bőr nedvességtartama korán elvész, az arcráncos lesz, vonások alakulnak ki, jellegzetes alkoholos kifejezéssel.

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 19. 08:03, csütörtök | Életmód

A két ünnep között is nyitva tartanak az áldozatsegítő központok

A két ünnep között is nyitva tartanak az áldozatsegítő központok országszerte, vagyis az állam segít mindenkinek, aki bajba kerül -

2024. December 19. 08:01, csütörtök | Életmód

Karácsonykor ismét mozikban a Hugó, a víziló! című klasszikus rajzfilm

December 26-ától újra látható lesz a magyarországi mozikban a Hugó, a víziló című rajzfilm, amely jövőre lesz 50 éves – tájékoztatta az MTI-t a filmet bemutató Pannónia Entertainment.

2024. December 18. 08:06, szerda | Életmód

Kilenc tonna adományt gyűjtöttek a budapesti rendőrök

Több mint kilenc tonna tartós élelmiszert gyűjtöttek a rászorulóknak a fővárosi rendőrök - közölték a police.hu-n kedden.

2024. December 17. 08:27, kedd | Életmód

Magyar kutatók saját fejlesztésű VR eszközükkel fedezték fel a látás új mechanizmusait

Egerek számára optimalizált virtuális valóság (VR) szemüveget fejlesztett ki a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont (BVC) a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézettel (HUN-REN KOKI) együttműködve -