Hírek
2023. Április 28. 12:41, péntek |
Külföld
Forrás: mti
Megállt a német gazdaság visszaesése az első negyedévben

Megállt a német gazdaság visszaesése az idei első negyedévben.
A szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) pénteki közleménye szerint Németország hazai összterméke (GDP) az első becslések alapján nem változott a január-márciusi időszakban az előző három hónaphoz képest, amikor 0,5 százalékos negyedéves szintű csökkenést mértek.
A 2022 végén kezdődött visszaesés így nem folytatódott, a GDP-csökkenést stagnálás követte az év elején. Az Európai Unió legnagyobb gazdasága ezzel elkerülte az úgynevezett technikai recessziót, amely akkor következik be, ha két egymás utáni negyedévben csökken a GDP.
Az előző év azonos időszakához mérten 0,2 százalékkal nőtt a német gazdaság teljesítménye - áll a jelentésben.
Hozzátették, hogy a vizsgált időszakban a háztarások és az állam fogyasztási kiadásai is csökkentek, a beruházások és az export viszont élénkítőleg hatott a gazdaságra. A részletes számításokon alapuló végleges adatokat májusban közlik.
A Handelsblatt című üzleti lap a Destatis jelentését értékelve kiemelte, hogy a Reuters hírügynökség felmérése alapján a gazdasági elemzők jobb eredményre, stagnálás helyett 0,2 százalékos növekedésre számítottak.
Ugyanakkor az elemzők és a szövetségi kormány is azzal számol, hogy a második negyedévtől már beindul a növekedés. A német nyelvterület vezető gazdaságkutató intézeteinek közös előrejelzése szerint az idén - az év egészét tekintve, a négy negyedévet együttvéve - 0,3 százalékos, jövőre 1,5 százalékos GDP-növekedés várható Németországban. A kormány derűlátóbb, prognózisa szerint 2023-ban 0,4 százalékkal, 2024-ben 1,6 százalékkal növekedik a gazdaság.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 20. 07:59, csütörtök | Külföld
Izrael harckocsikkal bevonult a Gázai övezet középső részébe
Izrael harckocsikkal elfoglalta a Gázai övezet középső részét keresztben átszelő, úgynevezett Necarim-folyosót – jelentette szerdán az izraeli katonai rádió.
2025. Március 20. 07:56, csütörtök | Külföld
Ukrajnai háború - Fehér Ház: egyetértett Donald Trump és Volodimir Zelenszkij
Egyetértett az ukrán energiainfrastruktúrát érintő részleges orosz-ukrán tűzszünetről Donald Trump és Volodimir Zelenszkij, a technikai részleteket a következő napokban Szaúd-Arábiában egyeztetik a tárgyalódelegációk
2025. Március 19. 07:42, szerda | Külföld
Ukrajnai háború - Az energiaellátást és az infrastruktúrát érintő tűzszünetről is egyeztetett Donald Trump és Vlagyimir Putyin
Az energiaellátást és az infrastruktúrát érintő tűzszünet lehet az első lépés az ukrajnai háború lezárása felé vezető folyamatban
2025. Március 18. 07:49, kedd | Külföld
Izraeli-palesztin - Izrael nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, legkevesebb kétszázharminc gázai életét vesztette
Az izraeli hadsereg (IDF) nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, a Hamász terrorszervezet irányította egészségügyi minisztérium szerint életét vesztette legkevesebb kétszázharminc gázai hétfőről keddre virradó éjjel.